Štěstí v divočině

ŠTĚSTÍ V DIVOČINĚ

ŠTĚSTÍ V DIVOČINĚ

NORROBOTTEN

PRODEJ A INDIVIDUÁLNÍ VÝSTAVBA

A proč byste k tomu potřebovali nás? Jasně, domek si můžete koupit sami, v době internetu už to není žádný problém. Ale jak jsem na svých cestách po celém světě poznal, teprve dlouhodobější znalost místních podmínek může zabránit tomu, abychom se napálili.

 

Další významnou roli hraje čas. Jen stěží během pobytu, který si pro nákup nemovitosti vyčleníte, narazíte přesně na to, co chcete. A kupovat na dálku jen na základě inzerátu fakt není dobrý nápad.

 

Kdyby se vám i nakrásně poštěstilo nějaký vhodný domek za dobrých podmínek sehnat, budete ho potřebovat zrekonstruovat, opravit nebo upravit. To kromě času chce mít ty správné konexe. Ono najít v málo obydleném Norrbottenu šikovné řemeslníky, kteří budou mít čas, není vůbec snadné. Navíc jsou drazí – platíte jim jednak hodinovou sazbu, ale také za dojíždění – a ještě ke všemu jsou velice zatížení na rodinu, takže dodržují všechny možné svátky, kterých není zrovna málo, a v pracovní dny si rozhodně nehrají na přesčasy.

 

Suma sumárum, za hodně peněz pořídíte málo muziky, což je ostatně i důvod, proč si místní dělají více méně všechno sami. Já nabízím kombinaci zkušeností, znalostí a kontaktů mých a mých místních přátel. Mám také partu kolegů z ČR, kteří jsou tu se mnou jen kvůli práci. Díky mobilnímu bydlení často v místě stavby i přebýváme, takže pracujeme od rána do večera šest dnů v týdnu. Nikoho takového mezi místními neseženete, to mi věřte.

 

Vzhledem k tomu, že tady vše funguje jinak než v Česku, tak se vám bude hodit, když tu budete mít svého člověka, aby vám pomohl když ne s případným pronájmem, tak určitě s údržbou a především hlídáním. Když budete chtít přijet v zimě, odklidíme sníh, zajistíme dřevo i vodu, dům předem vytopíme. To všechno jsou služby, které během zimy s teplotami až minus čtyřicet stupňů a s několikametrovými závějemi sněhu budete potřebovat.

Co přesně a jaký druh staveb můžeme zajistit?

– Prodej hotových srubů a zrekonstruovaných místních staveb

– Individuální výstavba „na míru“

Proč pořídit druhý, záložní, domov v této lokaci?

Když pominu přírodu a životní prostředí dosud nezkažené civilizací, pak je to bezesporu bezpečí. Těch životních hrozeb je v divočině nesrovnatelně méně než v v hustě zabydlených oblastech. A to se tu nebavíme o běžných nehodách, které se každému z nás mohou stát. Mám na mysli celý dosavadní vývoj lidstva. To, jak se jako lidé chováme, se prokazatelně projevuje na devastaci přírody, která jediná nám umožňuje přežít. Možná jste také zaznamenali zprávu, že během dvou let dosáhne stav lidské populace své hraniční hodnoty. Naše planeta není nafukovací, zdroje nejsou nekonečné a člověk už neumí nic jiného než produkovat odpad, který postupně zavaluje vše okolo nás. Tam, kde se soustředí nejvíce lidí, tam bude také docházet k boji o základní podmínky nutné k přežití. A ty si vybojují jen ti nejsilnější nebo nejbohatší.

 

Na tom, co píšu, není nic pesimistického ani bláznivého, naopak – strkat hlavu do písku před tvrdou realitou či si tu realitu lakovat na růžovo, není ani optimistické ani rozumné. Ti nejbohatší už dávno kupují ostrovy či jiná odlehlá místa, kde si staví plně vybavené bunkry. Ty jsou ovšem řešením v případě skutečné apokalypsy, ke které nutně nemusí dojít.

 

Rozhodně ale prostá logika a selský rozum spolu s vývojem posledních tří let jasně říkají, že platí úměra čím více zabydlená a civilizovaná, tedy závislá oblast, tím více potencionálních potíží a naopak čím více jdeme zpět ke kořenům, tím se můžeme cítit bezpečněji. S lidskou činností souvisejí i klimatické změny, které se u nás na severu ještě tolik neprojevují. Určitě nás tu netrápí sucha, vedra ani tornáda, nemáme tu ničivé požáry a jiné živelné katastrofy, které se objevují už i v Česku.

 

V soběstačném bydlení, obklopeni divočinou, se nemusíte bát výpadků elektřiny, plynu či zavřených obchodů (přičemž Švédsko ani v době covidu žádné lockdowny jako jediné nemělo). Máte teplo, jídlo, pití a střechu nad hlavou, nic víc k přežití a de facto ani k životu – odmyslíme-li si lidskou rozmazlenost – potřeba není.

 

Zajdeme-li ještě více do extrému, tak v případě zhroucené ekonomiky a z toho vyplývajícího hromadného propouštění, které by zoufalé lidi vedlo až k drancování, budete uprostřed panenské přírody na odlehlém místě nesrovnatelně více v pohodě a bezpečí. Současně vám tento kraj nabízí plný komfort, zázemí a bezpečí vyspělé západní země, člena EU a brzy i NATO.

 

Nicméně i v tomto případě, stejně jako u Pronájmu a Služeb, resp. ještě více platí, že se s vámi nejdříve chci a potřebuji seznámit. Neumožním to zde každému. Místní kraj miluji, zdejší kultury chovám v úctě a respektu, nejsem zde kvůli byznysu za každou cenu. Právě naopak. Chci zde žít v harmonii, co nejdále od všeho výše uvedeného a v rámci obživy, za splnění určitých podmínek, se o to případně podělit. Dodávám, že místní kvůli odlidňování (mladí do měst) jsou rádi za nově příchozí a celý tento můj projekt jsem nejdříve v průběhu dvou let pečlivě konzultoval se všemi mými místními přáteli a známými.

DOTAZY A OBJEDNÁVKY

Nabízím především individuální služby a přístup, takže s vámi vše rád proberu, přičemž po úvodní písemné komunikaci pohovoříme osobně / ústně, ideálně video-hovorem.

Přejít nahoru